AYM Kararı – Ayşe ÇELİK Başvurusu – İfade Özgürlüğü İhlal Edilmiştir

 

10.05.2019 tarih ve 30770 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi Kararı’nda, Ayşe ÇELİK’in yapmış olduğu başvurunun haklı olduğuna, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verilmiştir.

2016’da telefonla bağlandığı Beyaz Show isimli televizyon programındaki konuşmasında söylediği sözler nedeniyle “terör örgütü propagandası yaptığı” gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşe ÇELİK , 6 aylık infaz erteleme süresi dolduğu için 20 Nisan’da 6 aylık kızı ile birlikte Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne konulmuştu. Ayşe ÇELİK’in isteği üzerine, daha sonra 6 aylık kızı cezaevinden çıkarılarak ailesine teslim edilmiş, ÇELİK’in avukatının başvurusu ile de Diyarbakır İnfaz Hakimliği, infaz erteleme talebini kabul ederek ÇELİK’in 4 Mayıs’ta tahliye edilmesini sağlamıştı.

Anayasa Mahkemesi söz konusu kararında, Anayasa’nın 26.maddesinin 1.fıkrasında güvence altına alınan İfade Özgürlüğü’nün ihlal edildiğine, kararın bir örneğinin ihlalin sonuçlarının ortadan kalıdırlması için Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine, Ayşe ÇELİK’e 5.500,00.-TL manevi tazminat ödenmesine hüküm altına aldı.

Ayşe ÇELİK’in, Beyaz Show isimli programda sarfettiği sözler ise Anayasa Mahkemesi Kararı’na şu şekilde yansıdı.

Anayasa Mahkemesi Kararı’nın tam metni için tıklayınız.

Bir cevap yazın